Walczenie ze smogiem

Dzień Czystego Powietrza było można świętować raptem parę dni temu.Z tej przyczyny należałoby nabrać odrobinę refleksji dotyczących dużego problemu, pojawiającego się na terenie całego kraju. Mowa tu oczywiście o smogu, który może okazać się dla wszystkich ludzi naprawdę niezwykle katastrofalny. Niekorzystne toksyny, które wdychamy w sumie każdego dnia, mają bez żadnych wątpliwości do czynienia z nieustannym rozprzestrzenianiem się wszechobecnego koronawirusa, z którym boryka się cały świat już bez mała rok. Niewątpliwie warto regularnie informować czym jest zanieczyszczenie powietrza oraz jakimi metodami można z takim problemem walczyć.

Z okazji wspomnianego już Dnia Czystego Powietrza w kilku telewizyjnych stacjach został poruszony właśnie ten temat. Warto w głównej mierze orientować się, że dzisiaj w Polsce rozpoczął się grzewczy sezon, a razem z nim wrócił także problem smogu. Ergonomiczne a także skuteczne ogrzewanie mieszkań to jeden z najskuteczniejszych sposobów na zapobieganie degradacji powietrza. Mniej więcej połowę smogu w naszym kraju produkujemy sami w domach, o czym powiadomił nas Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeśli nie rozmontujemy kotłów, które zanieczyszczają nam środowisko, wówczas nie rozwiążemy tego problemu.

W dodatku, w walkę z zanieczyszczonym środowiskiem podłączył się również Zespołów Elektrociepłowni PAK. Wyrabiana przez wspomnianą spółkę energia, za około 10 lat okaże się zeroemisyjna, jak rozgłosił Prezes spółki, Piotr Woźny. Miejmy na uwadzę również to, że problem ze smogiem i z koronawirusem możemy ze sobą naturalnie połączyć. Plaga SARS-CoV-2 najpierw dała o sobie znać w miejscach o szczególnie wysokim zanieczyszczeniu powietrza, czyli w przemysłowych regionach Chin a także we włoskej Lombardii.

Jeśli chodzi o smog istotnie należy też zdawać sobie sprawę z tego, co zasadniczo jest podstawową tego przyczyną. A zatem jest to tak zwana niska emisja, odpowiadająca za wystąpienie w powietrzu co niemiara niszczycielskich substancji takich jak SO2, PM10, PM2,5 a więc dwutlenek siarki, szkodliwy zarówno dla człowieka jak i dla całego środowiska, dioksyny, a więc związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby metale ciężkie. Znajomość tych wymienionych perspektyw jest niebywale ważna, przede wszystkim z powodu naszego zdrowia i zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.

Zostaw komentarz